Pomysł na biznes

Codziennie tysiące ludzi myślących o założeniu własnej działalności gospodarczej zadaje sobie pytanie – jaki biznes otworzyć? Skąd wziąć pomysł na biznes?

Stawiam na doświadczenie zdobyte w pracy, czyli otworzenie firmy o takim samym profilu w jakim mieliśmy okazję pracować. Dla przyszłego właściciela firmy jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki pracy w firmie zajmującej się ubezpieczeniami krok po kroku poznajemy wszystkie etapy działalności o takim profilu. Zdobywamy niezbędne doświadczenie, które będzie nam procentowało, jeśli zdecydujemy się na taki biznes. Poznaliśmy struktury firmy jako pracownicy, a jako właściciele możemy wyeliminować błędy, czy zmodernizować to co nam nie odpowiadało. Warto zacząć od tego w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy, w jakiej dziedzinie posiadamy wiedzę i doświadczenie, aby zająć się biznesem.

Inną możliwością bardzo często pomijaną przez zainteresowanych jest pasja. Ludzie myślący o założeniu działalności gospodarczej nie rozumieją, że pasją którą posiadają może stać się źródłem dochodu. Prostym przykładem jest rola fotografa. Jeżeli lubisz robić zdjęcia, radzisz sobie z aparatami i programami do obróbki zdjęć załóż działalność z tym związaną. Może to być sklep z aparatami, a możesz po prostu zacząć robić zdjęcia na weselach i imprezach okolicznościowych. Dodatkowym atutem zajmowania się biznesem, który jest naszą pasją jest naturalna chęć pogłębiania swoich wiadomości i przyjemność z wykonanej pracy. Zdarza się, że pomysł jest bliżej niż myślisz.

Pracowałeś na zachodzie, poznałeś zwyczaje i potrzeby mieszkańców zachodnich państw, wykorzystaj to. Prędzej, czy później dana moda, czy produkt trafią do Polski. W dobie internetu poszerzenie wiedzy na temat zachodnich firm nie jest trudne, w tym celu warto odwiedzać zagraniczne serwisy internetowe i strony o profilu biznesowym. Jeżeli produkt, czy marka jest w Polsce nie znana, spróbuj się dowiedzieć, czy istnieje możliwość zostania jej przedstawicielem w naszym kraju. W tym przypadku mamy szansę zabłysnąć, wprowadzamy nowy produkt na rynek. Będziemy oferować coś czego dotychczas nie było. Zaspokajając ludzką ciekawość i budzące się potrzeby.

Oczywiście możemy również zająć się segmentem, z którym nie mieliśmy do czynienia. Jednak wtedy warto jest zainwestować w szkolenia w danej dziedzinie. Najlepiej w tym momencie zorientować się w szkoleniach prowadzonych przez lokalne firmy korzystające z dofinansowania z Unii Europejskiej. Nic nie wydamy na szkolenie, a możemy zdobyć niezbędną wiedzę, oczywiście należy wybrać jak najlepszą firmę, która solidnie przeprowadza szkolenia, aby uniknąć straty czasu. Warto również indywidualnie zgłębiać swoją wiedzę. Na to recepta jest prosta trzeba czytać i jeszcze raz czytać – pisma branżowe, książki, a nawet fora tematyczne, zawsze możemy dowiedzieć się czegoś nowego.

Wiele pomysłów na biznes powstaje przez przypadek. Pomysł może przyjść nam do głowy na ulicy, czy przy przeglądaniu prasy codziennej. Ich powstanie wynika z wiadomości, które pozyskaliśmy na uczelni, czy w pracy. Potrzeba jest tylko inspiracja, którą może być ulotka reklamowa, czy bilbord zauważony z okna samochodu. Warto również na temat własnej firmy rozmawiać ze znajomymi, może całkiem przypadkiem podsunął nam dobry pomysł. Polecam oglądanie programów telewizyjnych związanych z biznesem. Wiadomości uzyskane w serwisach biznesowych, czy zestawieniach giełdowych mogą nam pomóc w podjęciu decyzji. Nawet programy popularnonaukowe typu „Jak to jest zrobione” emitowane przez telewizję Discovery mogą nam podsunąć pod nos doskonały pomysł na otworzenie działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *